A hátrányos helyzetű vállalkozók támogatását tűzte ki célul a „Transznacionális fellépés a készségek és kompetenciák fejlesztésére a vállalkozói szellem és a társadalmi innováció érdekében” (TASK4ISI) című projekt. A 2024 májusában indult kezdeményezésben 11 nemzetközi partner működik együtt, köztük a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ), amely a Nemzetgazdasági Minisztérium tulajdonosi joggyakorlása alatt áll, és az Impact Hub Budapest.
A projekt központi eleme, hogy helyi inkluzív vállalkozói és szociális innovációs központokat (ISI HUB) hozzanak létre, amelyek támogatják a női, fogyatékkal élő és fiatal vállalkozókat. Az ISI HUB-ok személyre szabott fejlesztési programokat kínálnak, segítve a célcsoport tagjait a versenyképességük javításában és üzleti céljaik megvalósításában. A projektet a Krakkói Közgazdasági Egyetem vezeti, és Ausztria, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Németország és Olaszország képviselői is részt vesznek benne. A projekt partnerei különböző workshopokat tartanak, valamint vállalkozói készségfejlesztő tananyagokat dolgoznak ki, hogy támogassák a célcsoportokat a fenntartható vállalkozói tevékenységek elindításában és bővítésében.
Fehérváry Tamás, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója beszédében elmondta: „Nemzetközi együttműködési projektjeinkben is a vállalkozásokért dolgozunk, ezek legfőbb célja a vállalkozásfejlesztési jó gyakorlatok megismerése és megosztása nemzetközi szinten, ezáltal innovatív és magas színvonalú termékek és szolgáltatások fejlesztése. A TASK4ISI projekt különleges értéke, hogy hátrányos helyzetű vállalkozókat segít abban, hogy saját céljaik elérésében előrelépjenek, és ezáltal versenyképesebbé váljanak.”
A TASK4ISI projekt hosszú távú célja a társadalmi innováció ösztönzése és a vállalkozói készségek fejlesztése egy transznacionális, 108 tagot számláló hálózat keretében, amely jelentős hatással lehet a részt vevő országok vállalkozói ökoszisztémáira. „Az Impact Hub Budapest 2016 óta támogat vállalkozásokat, társadalmi vállalkozásokat. Számos vállalkozásfejlesztési programunk fut jelenleg is, eddig több, mint 1.000 program résztvevővel és a social media felületeken 10.000 embert érünk el. Hidat képezünk a kormányzati, civil és vállalkozói szféra között
és célunk egy egyenlőbb társadalom. Innovatív katalizátorként működünk Budapesten rendezvényhelyszínként és közösségi irodaként, a nemzetközi Impact Hub közösség tagjaként, mely több mint 120 városban működik szerte a világon.” – mondta Bedő Beatrix az Impact Hub Budapest
társalapítója és ügyvezetője.
Lakatosné Lukács Zsuzsanna a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány ügyvezető igazgatója kiemelte: a hátrányos helyzetű csoportok vállalkozóvá válása és fenntartható vállalkozások működésének támogatása kiemelten fontos foglalkoztatási és versenyképességi tényező minden ország gazdaságára nézve. A programban is felkarolt speciális vállalkozói csoportok esetében a készségek fejlesztése mellett a kapcsolati tőke biztosítása, a vállalkozói tapasztalat megszerzése, a vállalkozói jógyakorlatok megismerése és átvétele a leghatékonyabb támogatási forma, amely nem csak a cég fejlődéséhez, de a vállalkozások ellenállóképességének, a vállalkozásvezető rugalmassága, rezíliens működése növeléséhez is hozzájárul.
Ezt igazolja, hogy 2024-ben az Európai Bizottság által meghirdetett Európai Vállalkozásfejlesztési Díj pályázaton a női és fiatal vállalkozói csoportokra kiemelten fókuszáló Személyes Vállalkozói Mentorprogram a 3 legjobb gyakorlat közé kerülhetett.
A TASK4ISI projekt a Central Transznacionális Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap
támogatásával, az Európai Unió és a Magyarország Kormánya társfinanszírozásával valósul meg.
A projekt hivatalos honlapja: www.interreg-central.eu/projects/task4isi/